Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 

İlk Adım: Cilt tipinizi öğrenin!
Kim mükemmel bakımlı görünen bir cilt istemez ki? Bunun için ilk yapmanız gereken cilt tipinizi öğrenmektir. Cildiniz;

  • Pul pul dökülme görüyorsanız, kuru;
  • Yağlı, gün içerisinde sıklıkla parlayan büyük gözenekleriniz varsa, yağlı;
  • Alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgeniz kuruysa, karma;
  • Bazı bakım ürünlerini ve makyaj malzemelerini kullandıktan sonra yanma ya da kaşıntı hissediyorsanız hassas; cilt sınıfına girer.

İkinci Adım: Cildinizi her sabah ve akşam temizleyin!

Normal ve dengeli bir cilt tipine sahipseniz cilt tipinize uygun olan hafif formüllü bir temizleyici kullanın. Bol ılık su ile durulayın, sonra kurulayın. Eğer cildiniz kurur ya da yağlanırsa farklı bir temizleyici deneyin.

Cildiniz kuruysa alkol veya koku içermeyen yumuşak bir temizleyici kullanın. Nazikçe bol ılık su ile durulayın, sıcak su kullanmaktan kaçının. Sabun kullanmayın. Pul pul dökülen deri hücrelerinden kurtulmak için haftada bir kez kuru ciltler için uygun bir peeling deneyin. Cildinizin daha da canlı görünmesini sağlayacaktır.

Cildiniz yağlı ise, yıkamak için jel şeklinde köpüren bir temizleyici kullanın. Bol ılık su ile durulayın. Alkol, sabun, asit veya parfüm içeren ürünler yerine, aloe , yeşil çay, gliserin ve yulaf gibi maddeler içeren ürünleri tercih edin.

Üçüncü Adım: Cildinizi nemlendirin!

Cildin genç ve güzel görünmesi için cildin nemlendirilmesi oldukça önemlidir. Cilt tipiniz ve yaşınıza uygun bir nemlendiriciyi her gün düzenli olarak kullanın. Yeterli neme sahip olmayan ciltlerde kırışıklıklar ve çizgiler daha çok belirginleşecektir. Cildin kurumasına; mevsim değişiklikleri, soğuklar ve güneş başta olmak üzere birçok faktör neden olabilmektedir.

Dördüncü Adım: Güneş koruyucu kullanın!

İstinasız her gün ihmal etmeden nemlendiriciden sonra güneş koruyucunuzu kullanmanız gerekiyor. Bildiğimiz gibi cilde en çok zarar veren şeylerin başında güneş, sigara ve sağlıklı beslenmenin hayatımızda yer almamasıdır. Kullanılan nemlendiricilerin büyük bir kısmı güneş koruyucu içerse de ayrıca güneş kremi kullanmak özellikle yaz aylarında mutlaka gereklidir. Hava kapalı bile olsa mutlaka güneş kreminizi kullanın.

Beşinci Adım: Makyajınızla kesinlikle uyumayın!

Eğer cildinizi korumak istiyorsanız makyajla yatmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur.

Makyajınızı temizlemek için yumuşak bir temizleyici ya da makyaj temizleyicilerinden yararlanın. Yatmadan önce makyajınızı silmek için ayıracağınız birkaç dakika, cildinizin çok daha sağlıklı ve hoş görünmesini sağlayarak, erken yaşlanma etkilerini en aza indirecektir.

Altıncı Adım: Güneşlenmenin zararlı etkileri

Bronzlaşmanın aslında cilt hasarı olduğunu ve güneşin dikkat edilmediğinde cildimize bunun dışında verebileceği zararları unutmamalıyız. Her ne kadar bir çoğumuz bronz bir bedene sahip olmak istesekte gelecekte daha kırışık bir cilde sahip olacağımızı ve cilt lekeleri ile baş başa kalacağımızı aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu yüzden güneşsiz kendinden bronzlaştırıcı ürünleri deneyin.

Yedinci Adım: Makyaj malzemelerinizi paylaşmayın!

Makyaj malzemelerinizin kendinize ait olmasına dikkat edin. Makyaj malzemelerinizi başkasıyla paylaşmayın. Aynı malzemeyi kullanan diğer kişilerde var olan enfeksiyonlar size de bulaşarak cildinizi olumsuz etkileyebilir. Kullanım ve saklama konuşlarınıza göre fırçalarınızı 2 – 4 hafta arasında bir sürede malzemelerinizi yıkayın.

Sekizinci Adım: Beslenme ve uykunuzun önemi!

Cildinizi organik sebze ve meyve yiyerek sağlıklı tutun. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve düşük yağlı süt ürünleri tüketin. Sağlıklı beslenme için günlük gıdalarınızda yeterli miktarda protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin olması önemlidir. Tavuk, balık, yağsız et, fasulye ve yumurta gibi yağsız proteinler seçin. Yağ, tuz ve şeker içeriği yüksek olan gıdalardan uzak durun. Bol su içmeye özen gösterin.

Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli fonksiyonlarından biridir. Bir yenilenme, tamir, bakım ve onarım sürecidir. Sigara cildin kuruluğu bir yana aynı zamanda erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara da sebep olur. Hayatınızda stresi uzak kahkahaları yakın tutun.