Makyaj Hakkında Faydalı Bilgiler

0
makyaj ipuçları

Makyaj Hakkında

Makyajın ilk adımı : Fondöten

Fondöten makyaj için her açıdan uygun bir zemin hazırlar. Yüzün renk ve yapı kusurlarını örter, yumuşak ve pürüzsüz bir fon oluşturur. Fondöteninizden önce kullanacağınız iyi bir makyaj bazı makyajı tutar, netleştirir ve bozulmadan korunmasını sağlar. Fondöten üzerine makyaj yapıldığı zaman, yüzünüzdeki çizgiler ve renk eşitsizliği fazlasıyla giderilmiş olur.

Cildin kuru, yağlı veya hassas oluşuna göre farklı fondötenler kullanılır. Makyajın istenilen sonucu vermesi için, cildin hem yapısına hem de rengine uygun bir fondöten seçilmesi gerekir. Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin. Kapatıcınızı göz altına sürerken çizgiler halinde değil ters üçgen şeklinde uygulamalısınız, böylece yalnız koyu halkaları kapatmakla kalmayıp yüzünüzde lifting etkisi de yaratmış olursunuz. Pudra, makyajın tamamlayıcısıdır. Teni matlaştırır ve fondöteni sabitler. İki türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.

Makyajınızın tonlarına göre uyumlu olacak renklerde allıklardan yararlanabilirsiniz. Allığınızı sürerken elmacık kemiklerinizi bulmak için hafifçe gülümseyin. Hem krem hem de toz formüller için elmacık kemiğinizden başlayın ve ardından saç çizgisine doğru sürmeye devam edin. Eğer aşırıya kaçtığınızı hissederseniz endişelenmeyin, makyajınız için kullandığınız süngeri fazla kaçan yerlere hafifçe dokundurmanız yeterli. Cilt makyajınızı aydınlatıcı ile tamamlamayı unutmayın. Işıltılı aydınlık bir pudra ile şakaklara, göz uçlarına ve dudak üzerine ışık verin.

İkinci adım : Göz Makyajı

Kaş, yüz ifadenizi belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Yüz tipinize uygun, daha kalın ve doğal görünümlü kaşlar yüz hatlarınızı daha iyi vurgular. Eğer kaşlarınız yapısı gereği daha ince ve seyrekse saç renginize uyan bir kaş kalemi veya bir fardan yardım alabilirsiniz.

Göz kapağına cildinize uyumlu bir baz sürün böylelikle farı gün boyu tutacak ve dayanıklılığını artıracak.
Göz kapağına eyeliner uygulayın: Likit eyelinerlar çoğu kez tercih sebebi. Eyelinerı uygularken kalem gibi tutmayın. Göze paralel bir şekilde tutup çizgi çizin. Göz kapağının tamamını çizmemeye özen gösterin. Aksi takdirde göz düşük görünecektir. Ardından göz makyajınızı rimel ile tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü adım : Dudak

Elinizde olan doğal rujları günlük Kırmızı, bordo, nude gibi renkleri günlük yaşamınızda makyajınız ile kullanabilirsiniz.

Uygulamadan önce aynı ton bir dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçevelemek ve hatta içini doldurmak, daha dolgun gözüken dudaklara sahip olmanızı ve rujun daha kalıcı olmasını sağlar.
Dudağınızı daha dolgun göstermek için küçük bir de hile var: Dudağın ortasına parlatıcı sürün ve hafifçe dağıtın.