Saç Bakımı Hakkında Faydalı Bilgiler

0
saç bakımı nasıl yapılır

Güzel saçların sırrı sadece düzenli saç bakımıdan geçiyor. Mükemmel görünen saçlar için fazla zaman harcamadan yapmanız gerekenler.

saçlar

Doğru şampuan ve saç kremi seçimi

Tıpkı cildiniz gibi saçınızın da tipine göre özel bir şampuana ve saç bakım ürünlerine ihtiyacı vardır. Kullandığınız şampuan ve saç kremi saçınıza uygun mu? Saçınıza uygun ürünleri seçerken dikkat edin.

Saçlarınızın uçlarını kestikçe sağlıklı uzar

Saç uçlarınızı düzenli olarak kestirip sağlıklı uzaması için bu kırıklardan kurtulun. Sağlıklı bir saç daha hızlı uzar.

Doğal yağlar kullanın

Aktarlardan satın alabileceğiniz yağlar ile hazırlanayacağınız bakım kürleri saçlarınız sağlıkla ışıldamasını sağlar. Hindistan cevizi yağı, avakado yağı, argan yağı şans vermeniz gerekenlerden birkaçıdır.

Saçlarınız için tahta tarak veya fırça kullanın

Tahta tarak saçlarınızı diğer taraklardan daha az yıpratır saç yüzeyindeki dokunun aşınmasını engeller. Böylelikle saçlarınız incelmez. Fırçanın ise saçları parlattığı doğrudur. Çünkü fırça sadece saçınıza değil saç diplerinize de masaj yapar ve kan dolaşımını hızlandırır.

UV ışınlarından koruyucu ürünler

Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF içerikli ürünler kullandığımız gibi saçlarımızı da korumaya almalıyız. UV filtresi içeren pratik saç şekillendiriciler saçlarınızı güneşin yıpratıcı etkisinden koruyacak ve kırılmaların önüne geçecektir.

Saçlarınıza ısı uygularken dikkatli olun

Saçlarınıza şekil vermek ve hacim kazandırmak için kullandığınız maşa, fön makinesi, düzleştirici, kurutma makineleri saç uzamasını engeller. Saç şekillendiriciler ısı sebebiyle saçınızdaki suyun buharlaşmasına neden olur. Nemsiz kalan saçlarınızın kırılması ve hatta dökülmesi daha da kolay olur. Saçlarınızı kurulamak için suyu iyi çeken bir havlu kullanmanız tavsiyelerimiz arasındadır.

Beslenmenize dikkat edin

Beslenmenizde protein, C ve E vitaminine yer vermek önemli. Örneğin protein bakımından zengin yumurtada aynı zamanda saç dökülmelerine karşı kullanılan Biotin de yer almakta. Kan akşınınızı düzenleyen E vitamini daha sağlıklı saç kökleri demektir. Daha sağlıklı saç kökleri ise daha hızlı uzayan saçlar sağlar. C vitamini ise vücutta kollajen salgılayarak sağlıklı bir cildin ve saçların güvencesidir.